Vyberte stránku

ZÁPADNÍ ČERVENÝ CEDR – Thuja Plicata Don ex. D. Don

Používané komerční názvy
Western red cedar ■ Red cedar ■ Zerav obrovský ■ Giant arbovitae ■ Giant cedar ■ Pacific red cedar ■ Shinglewood ■ Riesenlebensbaum ■ Rotzeder ■ Canoe cedar

Výskyt
Roste na severozápadním pobřeží Severní Ameriky od severu Kalifornie po jihovýchodní Aljašku, obecně mezi 39° a 57° severní šířky, od tichomořského pobřeží do vnitrozemí Britské Kolumbie. Na Aljašce se vyskytuje od úrovně moře až do nadmořské výšky 915 m n.m., v Britské Kolumbii až do výšky 1200 m n.m.

Obecná charakteristika
Dřevo je velmi lehké, neobsahuje smůlu. Textura jednotná, pruhovaná (radiální řez), fládrovaná (tangenciální řez), matně lesklá a dekorativní. Běl je bílá s jemně žlutým nádechem, široká pouze od 18 do 43 mm. Obecně se zvětšuje s velikostí průměru kmene. Jádrové dřevo je různobarevné, od slámově žluté přes načervenalou až po tmavě hnědou barvu. Letokruhy jsou zřetelně odlišeny. Barevné variace jsou mimo jiné závislé na lokalitě výskytu. Jinou barvu má dřevo z přímořských oblastí, jinou z vnitrozemí. Nechráněné dřevo vlivem UV záření a eroze patinuje do stříbrošedé barvy.

Vlastnosti (při vlhkosti 12%)

váha surového dřeva 528 -544 kg/m³

váha při 12% vlhkosti 370 – 385 kg/m³

objemové sesychání 4,8 %

sesychání v tangenciálním směru 2,6 %

sesychání v radiálním směru 1,2 %

pevnost v ohybu / modul pružnosti 34,4 MPa

pevnost v tlaku ve směru vláken 27,4 MPa

Pevnost v tlaku napříč vláken 3,43 MPa

Technologické vlastnosti
Sušení probíhá snadno, bez tendence vzniku trhlin a defektů. Velmi dobře se řeže, štípe i soustruží. Lepení a klížení je zcela bezproblémové. Zatloukání a šroubování je nutno provádět s citem. Doporučuje se používat antikrozní spojovací materiál. Povrchová úprava dřeva není nutná. Existuje však široká škála krycích nátěrů, mořidel, přírodních olejů a vodovzdorných konzervačních prostředků, které prodlužují jeho životnost. Střešní šindele se někdy chemicky impregnují

Použití
Díky mimořádným vlastnostem je se Western Red Cedar využívá ve stavebnictví na venkovní fasády, interiérové obklady, lehké konstrukce, střešní šindele, sruby a dřevostavby, také v zahradní architektuře na pergoly, ploty, treláže, slunolamy, zahradní nábytek, v nposlední řadě pro výrobu hudebních nástrojů.